TO NIE SPRZĘT, A UMIEJĘTNOŚCI RATUJĄ ŻYCIE.
14.jpg

Pole bitwy, centrum miasta, czy zakład pracy – niezależnie od miejsca i czasu wiedza z zakresu ratownictwa medycznego codziennie pozwala ratować setki istnień. Dziś porozmawiamy z Robertem, którego firma EAGLE MED SYSTEM to uznana w Polsce i na świecie firma specjalizująca się w prowadzeniu szkoleń i doradztwie z zakresu ratownictwa. Przechodzimy do rozmowy.

1. Skąd wzięła się pasja do militariów, wojska i od czego to się zaczęło?

Tato był oficerem :) Od najmłodszych lat pałętałem się po jednostce i oglądałem wszystko co się dało od samochodów po uzbrojenie :) 

2. Czyli jeśli chodzi o podobne zainteresowania wśród rodziny i bliskich Tata był numerem jeden?

Tak, zainteresowania mojego Taty to dosyć szerokie spectrum. Wśród nich było wszystko co związane z wojskiem, historia, umundurowanie, uzbrojenie, szkolenie :)

3. Co Cię najbardziej ciągnęło do Wojska?

W wieku dziecięcym chyba jak każdego chłopaka karabin.

4. Kiedy pierwszy raz miałeś okazji strzelać z broni?

Miałem z tego co kojarze 7 lat jak pierwszy raz dostałem AKMSa i stara wojskowa technika oparty o udo karabin był przeładowywany :)

5. A jak ze strzelaniem obecnie? Często odwiedzasz strzelnicę?

Lubię strzelać jest to dla mnie forma hobby/ rozrywki :) Ze względu na notoryczny brak czasu niestety nie moge poswiecic tyle czasu ile bym chciał. Powtarzam ciągle, że szlifuje podstawy :)

6. Najfajniejsza strzelnica na jakiej strzelałeś do tej pory?

Strzelnica multimedialna JWK :)) Super wrażenia takie plastatyion tylko dla dorosłych :)

7. Z czego lubisz najbardziej strzelać, czyli Twoja Ulubiona Broń i dlaczego właśnie ta?

Jeśli chodzi o broń krótka to posiadam SFP9 po „kilku„ modyfikacjach – dlaczego ta? Najlepiej leży mi w dłoni :) poza tym John Wick miał w 1 części HK ???? Jeśli chodzi o karabin to w sig sauer MCX :)

8. Ulubiony film o takiej tematyce? I czy będzie to Przełęcz ocalonych? :)

Przełęcz ocalonych jak najbardziej, ale osobiście bardziej lubię Black Hawk Down bo jest to tak naprawde „przyczyna „ powstania współczesnego TCCC.

9. A z militarnych książek, jaka najbardziej przypadła Ci do gustu?

Książki raczej czytam o trochę innej tematyce :) nie chce całości wolnego czasu poświęcać na „komandosowanie’ :)

10. Wróćmy do konkretów. Posiadasz olbrzymie doświadczenie z medycyny pola walki. Twoja firma EAGLE MED SYSTEM została niedawno akredytowanym ośrodkiem szkolenia PHTLS, certyfikowanym przez NAEMT. Co potwierdza Waszą najwyższą jakość. W oparciu o Twoją wiedzę i doświadczenie co poleciłbyś „codziennym” użytkownikom strzelnic, by zadbać o swoje i innych bezpieczeństwo? Świetnie wyposażona apteczka, czy może bardziej wiedza jak z niej skorzystać, bo wiemy, że sama apteczka życia nie uratuje? Czy może jeszcze jakieś inne rozwiązania?

Tak na ta chwile jesteśmy akredytowanym ośrodkiem NAEMT z zakresu TCCC/ TECC/ PHTLS :) Co bym polecił? Całe życie powtarzam że to nie sprzęt, a umiejętności ratują życie. Zdecydowanie rozpocząłbym od solidnego szkolenia. Jeśli już będę znał podstawowe procedury z zakresu ratownictwa – będę wiedział jaki sprzęt jest mi do tego potrzebny. Dodatkowo bardzo istotne jest wg mnie żeby zrozumieć, że kurs Nas nie nauczy. Kurs nam pokaże jak coś powinno „działać” jeśli chcesz to dobrze robić to musisz też robić tzw trening medyczny. Jest to taki sam trening pamięci mięśniowej jak każdy inny trening. Zawsze na szkoleniach w jednostkach pytam kiedy ktoś robił manual na broni i zawsze sie znajdzie jakis wariatuncio co powie przed chwilą w pokoju. :) A jak pytanie, a kiedy ćwiczyliście opaski nastaje długa cisza..... jeżeli chcemy posiadać te umiejętności na bardzo dobrym poziomie, to liczy się ilość wykonanych powtórzeń.

11. Jak jesteśmy przy temacie apteczki, co byś widział w takiej apteczce strzelca? Możemy to rozbić na 2 rodzaje. Czyli absolutne minimum, coś w rodzaju IFAK-a oraz wersja “wypas”!

Hmmm tak jak pisałem wyżej powinno być to dobrane do umiejętności strzelca, ale takie socjalne minimum to sprzęt rekomendowany przez komitet TCCC czyli:

  • opaska uciskowa,
  • opatrunek hemostatyczny,
  • opatrunek osobisty,
  • rurka N_G,
  • opatrunek wentylowy na klatkę,
  • folia NRC,

Plus dodatkowe rzeczy zależy jaki mamy budżet

12. Jakie dodatki masz na myśli, powiedzmy, że budżet mamy do 1000 zł :)

Nożyczki solidne np. raptory, hak ratowniczy, często się zdarza że ekspozycja poszkodowanego może sprawiać sporo problemu, do tego opatrunki na oparzenia, szyny typu SAM Splint, igły do odbarczania odmy, tutaj naprawde wszystko zależy od tego do jakiego rodzaju „zadania” ma być przygotowany zestaw.


13.
 A jak wygląda taki profesjonalny plecak medyka bojowego, co tam się przeważnie znajduje? I jakiej wartości jest zestaw?

Tutaj już granicą wyposażenia jest tylko i wyłącznie budżet, plecak może mieć wszystko łącznie z zestawem do usg i telemedycyny. Na świecie jest to już standardem.

14. Wypadki z bronią niestety się zdarzają. Co jest najważniejsze przy ranach postrzałowych?

W zależności, w której części ciała doszło do postrzału :) Jesli przykladowo był to mięsień to rana może być duża wyglądać groźnie, ale nie będzie krwawić tak mocno jak przerwana tętnica i nie zabije poszkodowanego zanim przyjedzie karetka. Dla mnie liczy się to żeby osoba udzielająca pomocy niezależnie od mechanizmu urazu miała w głowie zbudowany priorytet postępowania. Co zabije zanim dojedzie karetka?? Jeśli coś nie zabija to się tym nie zajmuj na początku. Tzw kosmetykę zostawiamy na koniec :)

15. A jak z odmą płucną? Czyli sytuacją gdzie rana postrzałowa jest zlokalizowana w klatce piersiowej? Co będzie w takiej sytuacji kluczowe?

Jeśli wcześniej zaopatrzyliśmy masywne krwotoki i drogi oddechowe. To powinniśmy dokładnie obejrzeć całą klatke piersiowa – pamietajmy ze jest 3d więc mamy przod lewa i prawą stronę i całe plecy to też klatka. Wszystkie ranny ssące klatki piersiowej muszą zostać uszczelnione – najszybciej zrobimy to dłonią, następnie opatrunkiem wentylowym najlepiej z min. 3 zaworami zastawkowymi.

16. Na Twoich szkoleniach powyższe zagadnienia rozłożone są na czynniki pierwsze? Jak szeroka jest Wasza oferta, do kogo głównie skierowana? I które szkolenie najlepiej wybrać na start?

Mamy zarówno ofertę skierowana do resortu służb mundurowych jak i dla osób prywatnych. Od czego zacząć? :) Myślę że od telefonu do Nas i rozmowy. Do czego kursu potrzebujemy :) Ja bym podzielił tutaj zestaw na 2 segmenty pomoc w tzw. środowisku cywilnym i tutaj jak najbardziej np kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy (w dobrej sprawdzonej firmie) i na pomoc w „taktycznych„ czyli bardziej TCCC/TECC u Nas.

17. Dochodząc do poziomu eksperckiego na jakim jesteś, trzeba wiele czasu poświęcić oraz być nieustająco zaangażowanym w proces doskonalenia. Co było dla Ciebie największym wyzwaniem w Twojej drodze?

Najważniejsza na mojej drodze była walka z najtrudniejszym przeciwnikiem, czyli nowotworem. W wieku 14 lat pokonałem białaczkę i idąc dalej kilka lat temu jako pierwszy na świecie po przeszczepie szpiku i takim leczeniu wystartowałem w zawodach crossfit :)

18. Wyrazy uznania! Spodziewałem się odpowiedzi “ciężko było przyswoić tyle wiedzy” lub coś podobnego. :) Jest to olbrzymia dawka motywacji! I pokazuje jak często skupiamy się na prozaicznych przeciwnościach. Wierzę, że na innych również zadziała to motywująco! Czy po tej drodze, którą zwycięsko pokonałeś coś zmieniło się w Twoim sposobie myślenia, jakie wnioski się pojawiły?

Tak zmieniło się bardzo dużo! :) Sposób myślenia i postrzegania świata. :)  Zwycięstwo rodzi sie w głowie i tam do końca musi pozostać! :) Kształtują nas 2 cechy dyscyplina i determinacja. :) Start w zawodach pokazał mi, że mimo tego, że nikt nie dawał mi szans, to wiara w siebie i własne siły daje niezwykłą moc! :) Myślę, że każdy z nas taką moc posiada.

19. Na koniec wracając jeszcze do kwestii medycznych oraz treningowych. Treningi fizyczne są popularne od dawna, treningi z bronią stają się coraz bardziej popularne. Lecz treningi medyczne o tym są znikome informacje. Jak według Ciebie powinno to wyglądać?

Jeśli mam być szczery to mysle ze kazde elementy powinny być trenowane :) Autopomoc, czyli zakładanie opaski sobie samemu, zakładanie opaski komuś, calość badania wg protokołu MARCH .... Wszystko zależy od tego ile mamy czasu żeby taki trening zrealizować i jaki sprzęt możemy zużyć :) My nawet opracowaliśmy taka „bezstrzałówkę” medyczna dla Naszych kursantów :)

Dziękujemy za super rozmowę i wiele wartościowych wskazówek. Wszystkich, których zainteresował ten wywiad oraz już wcześniej interesuje tematyka pola walki zapraszamy do Roberta na szkolenia, gdzie zdobędzie więcej wartościowej wiedzy i nauczycie się jak z niej korzystać! :)

Linki znajdziecie poniżej!

Eagle-Med System

E-mail: biuro@e-m-s.pl
FB: www.facebook.com/EagleMedSystem
IG:
www.instagram.com/eaglemedsystem/

Pozdrawiamy Tactic Range!

 

 do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl