BLOS – BEZPIECZEŃSTWO STRZELAJĄCYCH I OTOCZENIA
2.jpg

Jak wszyscy wiem w strzelectwie najważniejsze jest BEZPIECZEŃSTWO! Pozwolimy sobie jeszcze raz to powtórzyć: W strzelectwie najważniejsze jest BEZPIECZEŃSTWO! Jeśli ktoś miał inne wyobrażenie priorytetów w strzelectwie, to lepiej się nie przyznawać. Przechodząc do sedna jednym z “narzędzi” jakie pomagają nam dbać o nasze i innych bezpieczeństwo jest zasada B-L-O-S. Rozwińmy sobie te cztery litery oraz rozwiejmy wątpliwości jak powinno się obchodzić z bronią w bezpieczny sposób.

 

B-L-O-S jest to akronim od słów: Broń, Lufa, Otoczenie i Spust. To zbiór 4 zasad obchodzenia się z bronią palną, które mają zapewnić bezpieczne, przewidywalne jej użytkowanie.

B jak Broń: każdą broń traktujemy zawsze jako załadowaną. Nie wolno wkładać żadnej części ciała przed lufę, patrzeć do lufy, celować do ludzi, zwierząt i innych rzeczy, gestykulować czy machać bronią. Po wzięciu broni do ręki należy upewnić się, że jest rozładowana i jeśli tego wymaga, poprawnie rozładować. Odpinając magazynek jeśli taki posiada oraz sprawdzając komorę nabojową, czy nie znajduje się w niej nabój.

L jak Lufa: wylot lufy stale musi być skierowany w kierunku bezpiecznym (zwykle kulochwyt, ziemia pod kątem 45 stopni, niekiedy wyznaczone miejsca). Należy mieć świadomość, gdzie celuje się broń: zarówno gdy leży na stoliku ze wskaźnikiem, gdy trzymasz ją w dłoni podczas obsługi, czy w trakcie strzelania.

O jak Otoczenie: strzelanie jest możliwe wyłącznie mając pewność, że pocisk uszkodzi jedynie wyznaczony cel. Otoczenie bywa chaotyczne: dużo osób, hałas, emocje. Mogą pojawiać się elementy niebezpieczne: zwierzę na przedpolu, dziwne zachowanie (zasłabnięcie, intensywna bladość, itp) na stanowisku obok, pożar. Kluczowa jest świadomość tego co się dzieje dookoła i odpowiednia reakcja: widząc potencjalne zagrożenie nie wolno oddać strzału.

S jak Spust: palec znajduje się poza językiem spustowym aż do momentu oddania strzału. Palec jest ostatnim zabezpieczeniem, powinien mieć kontakt z językiem spustowym tylko krótką chwilę przed strzałem i krótką chwilę po strzale. We wszystkich pozostałych momentach należy utrzymywać wyraźny dystans do spustu, co zapobiegnie także przypadkowemu ześliźnięciu palca i niekontrolowanemu wystrzałowi.

Jeśli zawiodą wszystkie inne zasady, ta jedna może zapobiec nieszczęściu. BLOS powinien być przekazywany na początku edukacji strzeleckiej, aby stał się podstawą kontaktu z bronią palną. Prowadzący strzelanie powinien weryfikować, czy strzelec rzeczywiście zna i stosuje reguły.

Pozdrawiamy Tactic Range!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl