STRZELEC IPSC – CELNOŚĆ, SIŁA, SZYBKOŚĆ!
8.jpg

Dziś mamy przyjemność porozmawiać ze strzelcem dynamicznym, instruktorem strzelectwa, zawodnikiem IPSC, Chief Range Officer IPSC, instruktorem strzelectwa praktycznego w klubie Warszawianka. Dodatkowo Członek Kadry Narodowej IPSC na Mistrzostwa Świata Chateauroux 2017, Wicemistrz Polski 2018 Classic IPSC, instruktor Master International Shooting Safety Instructors Association – czyli w skrócie DOMINIK GÓRSKI! Zapraszamy do lektury!

Bardzo nam miło, że mamy możliwość przeprowadzić z Tobą wywiad. Zacznijmy od początku, skąd u Ciebie wzięła się pasja do strzelectwa i od czego to się wszystko zaczęło?

Kiedyś doznałem kontuzji nogi, na tyle poważnej, że wyłączyła mnie na ponad pół roku z wszelkiej aktywności fizycznej. Zacząłem szukać sobie sportu, który by polegał głównie na staniu – znalazłem – Strzelectwo Sportowe. Zacząłem trenować, startować, szło mi całkiem nieźle, a w międzyczasie zakończyłem rehabilitację. Gdy już mogłem biegać, skakać jak dawniej, odkryłem IPSC (International Practical Shooting Confederation) – Wsiąkłem bez dwóch zdań. :)

Czy w rodzinie lub wśród bliskich również były podobne zainteresowania?

Raczej nie. Przez chwilę siostrę zaraziłem bakcylem, ale ostatecznie w rodzinie strzelam tylko ja.

Kiedy pierwszy raz miałeś w swoim życiu kontakt z bronią i jak to wspominasz?

Przysposobienie Obronne w ogólniaku. Myślę, że wielu chłopaków po dziś dzień wspomina prezentację postawy leżąc przez naszą nauczycielkę…

Na Twoich kontach możemy zaobserwować, że nieodłącznym elementem Twojego życia jest również Crossfit. Powiedz nam coś więcej na ten temat?

Z CrossFitem spotkałem się jakieś 10 lat temu, szukając ciekawego systemu treningu ogólnorozwojowego. Wkręciłem się na tyle, że stałem się współwłaścicielem dwóch największych klubów CF w Warszawie. :)

Niestety tak już mam, że jak łapię jakąś zajawkę, to nie przebieram w półśrodkach… (i to się ceni!)

Jak oceniasz łączenie Strzelectwa i Treningu siłowego?

Większość sportów do osiągnięcia sukcesu wymaga wsparcia odpowiednim przygotowaniem motorycznym. IPSC łączy w sobie wiele różnych dyscyplin oraz testuje ogrom cech zarówno fizycznych jak i mentalnych. Skupiając się w treningu tylko na strzelaniu dojdziemy w pewnym momencie do ściany progresu, której nie przeskoczymy bez odpowiedniego wsparcia innymi treningami: fizycznymi, mentalnymi, itp. Z moich obserwacji, dobrze zaplanowanym treningiem fizycznym można podnieść swoje wyniki w strzelaniu praktycznym o ok. 10 %, nawet będąc już całkiem wysoko uplasowanym w rankingach. Oczywiście może to być więcej lub mniej – to zależy od naszego ogólnego wytrenowania.

A czy często łączysz treningi strzeleckie z siłowymi, a może zawsze?

Mój aktualny tygodniowy plan treningowy zawiera trzy jednostki fizyczne, jedną na sucho i jedną na ostro. W sumie trenuję pięć razy w tygodniu. Trening fizyczny w większym lub mniejszym stopniu towarzyszy mi przez cały okres startowy i jest odpowiednio skonstruowany – zależnie od bieżących potrzeb.

A co to jest DVC? I jakie rozwinięcie ma skrót DVC?

DVC to motto IPSC – z łacińskiego Diligentia Vis Celeritas – Celność, Siła, Szybkość. To trzy równoważne elementy testowane w czasie zawodów IPSC.

Mając duże doświadczenie zarówno w strzelectwie jak i w trenowaniu własnego ciała, masz jakiś złoty środek na formę życia i „pewne” miejsce na podium?

Tak, mam. Trzeba trenować :)

IPSC ma tak wiele składowych, że ciężko mówić o ‘talencie’. Większość strzelców z czołówki czy polskiej czy światowej swoje miejsce zawdzięcza tylko i wyłącznie ciężkiej i systematycznej pracy. IPSC to nie np. Koszykówka, gdzie bez 2.20m ciężko zaistnieć. Tu może odnaleźć się każdy – wysoki, niski, gruby, chudy, kobieta, facet – i toczyć rywalizację na równych zasadach. Kluczem do sukcesu jest systematyczny trening i tyle.

Reprezentowałeś Polskę na Mistrzostwach Świata IPSC w Chateauroux w 2017. Powiedz nam jak to się robi, żeby znaleźć się w Kadrze Narodowej IPSC?

Francja, Serbia – tak. Patrz punkt wyżej, trzeba trenować! :)

Wiemy doskonale, że również prowadzisz szkolenia? Czy poza prowadzeniem szkoleń? Często odwiedzasz strzelnicę?

W czasie szkoleń sam nie trenuję, skupiam się na przekazywaniu wiedzy innym. Natomiast swoje treningi robię wraz z moją drużyną strzelecką NoLimit DVC. Mam tam wielu doświadczonych strzelców, którzy nie mają oporów by wyłapywać u mnie błędy. Niestety, ja też potrzebuję trenera. Ciężko jest korygować niedociągnięcia, których się nie widzi, mimo posiadania odpowiedniej wiedzy trenerskiej.

Najfajniejsza strzelnica na jakiej strzelałeś do tej pory?

Chateauroux we Francji. Nic dodać nic ująć. Ogromny piękny obiekt. Obejście go – szybkim krokiem, bez zatrzymywania się na podziwianie krajobrazów zajęło mi ponad 20 minut. Obejście tylko części przeznaczonej do strzelań dynamicznych… Na osie karabinowe oraz statyczne, rzutkowe nie wchodziłem.

Jak już wiemy gdzie jest najlepsza strzelnica. To teraz pytanie z czego lubisz najbardziej strzelać, czyli Ulubiona Broń i dlaczego właśnie ta?

10 lat strzelałem Glocka, lubię Glocka. Teraz od dwóch lat strzelam z 1911 (aktualnie Bul) – lubię “jedenastkę”. Nie jestem jakimś fanem konkretnego modelu. Jak biorę pistolet do ręki to wiem, że mi ‘leży’ albo ‘nie leży’. Jeżeli polubiliśmy się, a do tego jest to broń niezawodna – będzie to miła i długa znajomość ;)

Planujesz udział w jakichś nowych konkurencjach? Czy raczej dążenie do perfekcji w obecnej klasie?

Aktualnie strzelam w classicu, ale chcę teraz poskakać po różnych klasach sprzętowych. Z kilku względów. Raz – żeby urozmaicić sobie trochę strzelanie, dwa – jako trener powinienem być świadomy możliwości i ograniczeń każdej popularnej klasy sprzętowej, trzy – kasy sprzętowe to nie tylko zmiana na inny sprzęt, ale także inna taktyka na torze, filozofia myślenia, oraz wykorzystania innych cech fizycznych. Classic nauczył mnie strzelać celnie. Open potrafi nauczyć strzelać szybko. Warto zmieniać klasy co kilka sezonów.

Ulubiony film o takiej tematyce? Wiemy, że kino jest mocno przerysowane, aczkolwiek może coś nadaje się do polecenia przez Ciebie.

O tematyce IPSC? Chyba chińczycy coś nakręcili. Doube-Tap czy jakoś tak… nie oglądałem. Aktualnie ulubiony serial to Rick and Morty.

A może masz jakiś kanał do polecenia na “YouTubie” – Jerry Miculek lub może Dominik Górski DVC? :)

W internecie jest wiele treści – dobrych i złych. Połowa drogi do sukcesu to wyłapanie tych dobrych. :)

Druga połowa do sukcesu, to wyłapanie tych dobrych, nie wykluczających się wzajemnie. Mamy wielu strzelców z najwyższej półki stosujących odmienne techniki strzeleckie. Zanim zaczniemy je wdrażać do naszego zestawu treningowego, warto się zastanowić, czy będą współgrały z innymi stosowanymi z powodzeniem przez nas, czy może będą się gryzły i zrobią więcej szkody niż pożytku.Tak – a kanał Dominik Górski DVC polecam wszystkim, podobno czegoś można się tam dowiedzieć. :) 

A z militarno-strzeleckich książek, blogów, jaka lub który najbardziej przypadł Ci do gustu?

Z militarnych: Terenoznawstwo – podręcznik, MON 1951. Serio. Moja ulubiona.

Wracając do tematów bardziej warsztatowych – Strzelec idealny? Z czego powinien się składać? Czyli jakie obszary należy trenować?

Wszystkie. Całe DVC – Celność, Siła, Szybkość.

Chcąc rozpocząć swoją przygodę ze strzelectwem, od czego sugerowałbyś zacząć, żeby zrobić to dobrze? Wiemy doskonale, że łatwiej się uczyć na nowo, niż oduczać zły nawyków.

Strzelectwem jako takim – jeżeli człowiek nie miał broni w ręku, niech skoczy sobie na strzelnicę, łupnie z klocka, z 1911 w 45, z kałacha, shotguna, niech się nacieszy, zaspokoi zajaranie wszystkim co huczy. Gdy już będzie przychodził na strzelnicę bez wypieków na twarzy jak nastolatek przed świerszczykiem, to możemy zacząć trenować dynamikę.

Jak zacząć z dynamiką? Oczywiście można wyważać otwarte drzwi i tracić czas i kasę, albo pójść do doświadczonego instruktora i poprosić o kilka treningów. Ostatnio po szkoleniu które prowadziłem jeden z uczestników powiedział mi, że te 4 godziny zajęć dały mu więcej niż całe jego dotychczasowe strzelanie. Było to bardzo miłe. Ale potwierdza to co sam przeszedłem na swojej drodze strzeleckiej. Niestety ja też wyważyłem zbyt wiele otwartych drzwi.

Masz jakiś zestaw ruchów, ćwiczeń, które wykonujesz codziennie, czy Twoje ćwiczenia raczej są zebrane w pełne jednostki treningowe?

Tak: Dobycie, złożenie, praca na języku spustowym. Od tego zaczynam każdy trening – na sucho, palny.

Gdzie można znaleźć takie przykładowe plany treningowe?

Szczerze – nie wiem. Generalnie sam tworzę plany dla siebie i dla osób które u mnie trenują. Ale można poszukać w necie, jest trochę tego. Kiedyś coś tam znalazłem, ale były to plany które w moim przypadku się nie sprawdzały. Dobry plan treningowy powinien uwzględniać poziom trenującego, cel jaki chce osiągnąć, zasoby czasowe oraz finansowe jakimi dysponuje, zasoby sprzętowe oraz zaplecze techniczne, itp itd. Takie gotowce z netu fajnie wyglądają tylko na papierze. Nigdy nie udało mi się takiego zrealizować.

Rownież widzieliśmy u Ciebie treningi bezstrzałowe? Co byś polecił właśnie w takiej formule treningu domowego, czy też łączonego, co można robić, żeby pracować nad swoim „Skillem” w domu?

Dobycie, złożenie, język spustowy. Baza. Bazę można szlifować do bólu. Tak – bólu, często używam plastrów gimnastycznych na dłonie, by zabezpieczyć się przed bolesnymi otarciami od trzymania pistoletu.

Skąd czerpać wiedzę poza szkoleniami?

Bardzo dużo daje mi analiza wyników z treningów mojej drużyny. Często testujemy różne rozwiązania oraz techniki. Po szczegółowym przeanalizowaniu zapisanych wyników wprowadzam ew. zmiany w technice lub buduję na podstawie tego cykl treningowy. Osobiście nie mam jakiegoś większego problemu z wycofaniem się z technik których nauczałem, jeżeli stwierdzę, że mam lepsze rozwiązanie – wprowadzam je i mówię otwarcie dlaczego. Dzięki takiemu podejściu mój warsztat strzelecki cały czas ewouluje. Dodatkowo nie zdarzyło mi się bym nie umiał odpowiedzieć na pytanie ‘a dlaczego tak?’ dotyczące dowolnego elementu techniki którą stosuję.

Jakiś czas temu natknąłem się na nagranie ze szkolenia które prowadziłem 3 lata temu. W zasadzie 50% rzeczy uległo zmianie, nawet nie zdawałem sobie z tego sprawy. :) Ale co by nie mówić – najwięcej dają szkolenia z doświadczonymi instruktorami. Moim założeniem, które realizuję już od kilku lat jest przynajmniej jedno mocne szkolenie w roku z czołowym światowym zawodnikiem/instruktorem.

A jak wygląda u Ciebie okres przygotowań przed zawodami, dni, tygodnie? Wyróżnia się jakoś specjalnie czy wygląda jak typowy wyjazd na kolejny trening, jedynie poziom adrenaliny jest wyższy niż przeważnie? :) 

Przed ważnymi zawodami zwiększam ilość treningów palnych, oraz ukierunkowuję je pod zbliżające się zawody. Zazwyczaj taki okres przygotowania startowego trwa tydzień lub dwa.

Podsumowując jakieś złote rady dla rozwijających się strzelców ze wszystkich zebranych do tej pory doświadczeń?

Wiedzę czerpać z dobrych źródeł i trenować na wszystkich płaszczyznach :)

Jakie plany na przyszłość, masz już jakieś zaplanowane starty?

Aktualnie przygotowuję konspekt szkolenia z Przygotowania Motorycznego w Strzelectwie Praktycznym, taka nowość na rynku :) – no i można powiedzieć, taka perła wśród moich szkoleń – od A do Z, technika, planowanie, ćwiczenia ogólnorozwojowe, ćwiczenia specjalne. Chcę by to była wiedza z najwyższej półki, podana w sposób praktyczny i przystępny dla przeciętnego strzelca. Naprawdę sporo pracy w to wkładam – lubię takie wyzwania :)

Jeżeli chodzi o starty to w 2020 to chcę po wyjeżdżać trochę więcej na zagraniczne zawody. Starty za granicą dają sporo świeżego spojrzenia na IPSC. Chcę takżę podwyższyć uprawnienia instruktorskie MISSIA o kolejny poziom. Myślę także nad chwilową zmianą klasy sprzętowej – ale myślę o tym już od roku… więc nie wiem czy na razie na myśleniu się nie skończy :)

Dzięki za świetną rozmowę! Prawdopodobnie rozwieje ona wiele wątpliwości, a tym bardziej świadomym i zmotywowanym wskaże odpowiednią drogę! My również dziękujemy naszym odbiorcom, których liczba cały czas rośnie i oczywiście zapraszamy na szkolenia do Dominika, jeśli chcecie szlifować swoje umiejętności, a jeśli ta rozmowa podobała Ci się, podziel się nią dalej ze znajomymi! Dzięki i do następnego!

DOMINIK GÓRSKI DVC

E-mail: dominik.gorski@nolimit.fit
FB: www.facebook.com/DominikGorskiDVC
IG: www.instagram.com/dominikgorskidvc
YT: Dominik Górski DVC

Pozdrawiamy Tactic Range!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl